top of page

53% орендодавців знизили ставки: результати опитування щодо умов ринку оренди приміщень для HoReCa


Журнал «Ресторатор» та УРА (Українська ресторанна асоціація) на початку листопада проводили велике анонімне опитування представників ресторанного бізнесу щодо стану відносин та умов співпраці з орендодавцями в Україні.

В опитуванні взяли участь представники ресторанної індустрії з різних регіонів України.


Наразі час оприлюднити його результати.


Ключові показники:

· 73% рестораторів мали з орендодавцями розмову щодо зниження орендної плати в умовах війни, 53% орендодавців в результаті погодилися
· 6% опитуваних звільнили приміщення (закрилися або змінили локацію) через те, що не змогли домовитися про зменшення орендної плати
· 70% рестораторів вчасно оплачують оренду, 30% мають заборгованість
· У 35% респондентів орендна ставка не змінилася порівняно з тою, що була до 24 лютого; у 53% - зменшилася, у 10% - збільшилася
· У 68% респондентів орендна платня зафіксована у гривні
· У 35% рестораторів витрати на оренду склали до 10% від виторгу жовтня, у 7% - понад 40%
· 42% респондентів, які сплачуть оренду у валюті (євро, долар), мають оплачувати її за комерційним курсом обмінних пунктів

Деталізація:


Питання №1. Ваша оренда прив’язана до валюти (євро, долар тощо) чи зафіксована у гривні?

У 68% респондентів оплата зафіксована у гривні, в 28% - прив’язана до валюти. Серед альтернативних умов: прив’язка до місячного обороту (зазвичай такі умови у ТРЦ).

Питання №2. Чи мали ви останнім часом перемовини із орендодавцем щодо зниження орендної ставки?

73% опитаних рестораторів мали такі перемовини, 25% не мали. 2% рестораторів стикнулися з тим, що орендодавці не тільки не запропонували знижку, а натомість захотіли підняти оренду плату.


Питання №3 Чи орендодавець пішов на поступки?

53% респонденти розповіли про те, що їм вдалося домовитися про знижку на оренду, 39% продовжили працювати на старих умовах, 2% натомість погодилися на підняття оплати. 6% не погодилися із запропонованими умовами оренди та звільнили приміщення.


Питання №4: Який % орендна ставка зараз складає по відношенню до періоду до 24.02 (якщо ставка зафіксована у валюті)


У 30% респондентів цієї категорії орендна ставка не змінилася: вона залишилася на тому ж рівні, що й до початку повномасштабної війни. Для 10% - збільшилася.

Для 60% ресторанів, які оплачують оренду в доларах або євро, орендна ставка зменшилася (для 15% зменшення становить 5-15%, для 20% - до 40%, 25% респондентів отримали 40% або більше знижки).


Питання №5: Як визначається курс перерахування ставки з валюти у гривню?


21% респондентів оплачують оренду готівкою у доларах або євро, ще 21% - за офіційним курсом Нацбанка. 42% оплачують оренду за комерційним курсом, 16% погоджують середній курс між Нацбанком та комерційним.


Питання № 6: Який % орендна ставка зараз складає по відношенню до періоду до 24.02 (якщо ставка зафіксована у гривні)


У 37% респондентів цієї категорії орендна ставка не змінилася: вона залишилася на тому ж рівні, що й до початку повномасштабної війни. Для 10% - збільшилася. Для 53% ресторанів, які оплачують оренду в гривнях, орендна ставка зменшилася (для 13% зменшення становить 5-15%, для 17% - до 40%, 23% респондентів отримали 40% або більше знижки).


Якщо використовувати середньозважені показники (для двох груп респондентів – рестораторів, які платять оренду у валюті та тих, хто платить у гривні), результати будуть наступними.Питання №7: Чи вчасно вам вдається сплачувати орендну платню?


70% рестораторів вчасно платять за оренду, 20% мають заборгованість за 1 місяць, 10% мають заборгованість понад 1 місяць. При чому один з респондентів зазначив, що заборгованостей не має, однак оплачує оренду не з коштів ресторану.


Питання №8: Який відсоток від обороту (виторгу) склала орендна платня у жовтні у вашому закладі?


Для 7,3% рестораторів витрати на оренду склали до 5% від виторгу жовтня, ще для 7,3% - понад 40%. У 35% респондентів витрати на оренду складають 6-10% від виторгу.Дані опитування не дають підтвердження щодо гіпотези, що умови оренди суттєво залежать від регіону Україну та безпосередньої близькості до лінії фронту. Так орендодавці піднімали ставки на оренду і в Києві, і на заході, і в центральній частині, і навіть на сході країни. Так само як зниження оренди на 30-40% також майже рівномірно розподілене між усіма регіонами – Київ, південь, північ, центр, захід та схід.

Тож умови оренди залежать безпосередньо від індивідуальних домовленостей з орендодавцем, хоча і є загальні тенденції: наприклад, зниження орендних ставок по відношенню до умов 24 лютого.
Comments


bottom of page